Gyulai Líviusz (1937-2021) a 20. századi magyar könyvillusztrációs művészet egyik legnagyobb alakja. Fél évszázados pályája klasszikusok és kortársak, felnőtt és gyermekirodalmi művek sorát kísérte rajzaival. Grafikái hajlékonyan követik az irodalmi mű hangulatát, hol középkori, hol rokokó vagy biedermeier stílusjátékok formájában, miközben mindvégig megőrzik Gyulai utánozhatatlan kézjegyét.
A tárlat Villon-tól Babits Mihályig válogat Gyulai irodalmi ihletésű grafikai munkáiból, eredeti dúcokkal, kötetekkel kísérve azokat. A grafikai műveket animációs filmjeihez készült figuratervei egészítik ki, melyeket rajzfilmjeinek vetítése kísér.
Kurátor: Révész Emese művészettörténész
A kiállítást megnyitotta: Orosz István képzőművész, író
A tárlat a Budapesti Illusztrációs Fesztivál kísérő programja volt.
Támogatók: Nemzeti Kulturális Alap, Újbuda Önkormányzata
Gyulai Líviusz kiváló rajzkészséggel és irodalmi érzékenységgel megáldott művész volt, aki önálló hangnemére gyorsan rátalált, anélkül, hogy ismételte volna magát.
Szívesen játszott stílusjátékokat, igazán ezekben a jelmezekben érezte jól magát: hol középkori (Villon és a többiek, Szamártestamentum), hol rokokó (Weöres Sándor: Psziché; Sterne: Érzékeny utazások), hol a népies nyomatok vagy gyerekrajzok világának jelmezeit öltötte magát
https://www.mma.hu/muveszeti-hirek/-/event/10180/tarlat-gyulai-liviusz-valogatott-konyvillusztracioibol
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.